Predaj látok

Čaká vás stužková slávnosť a máte vo svojom okolí šikovnú krajčírku. Je to veľká výhra! Ak máte nekonfekčnú veľkosť, príliš útlu, nízku alebo naopak vysokú alebo plnšiu postavu môže vám ušiť šaty na mieru.

V kategórii Predaj látok nájdete spoločenské látky na šitie, či látky na spoločenské šaty.

Satén – má lesklý a hladký povrch. Satény bývajú veľmi poddajné a splývavé. Hodvábny a polyesterový satén sa používa na elegantné šaty a blúzky. Na slávnostnú príležitosť sú veľmi obľúbené dlhé saténové sukne.

Tyl – je ľahučká tkanina z nylonu, bavlny alebo hodvábu. Podľa toho, aké je zloženie materiálu je to splývavý materiál, alebo naopak pevnejší, odstávajúci. Tyl je obľúbený materiál na dlhé šaty a sukne alebo na tutu sukne. Spravidla jedna spodná vrstva býva tuhší tyl, ktorý trošku odstáva a preto vytvaruje princeznovský tvar sukne a niekoľko vrstiev tenučkého splývavého tylu, ktorý sukniam dodá nadýchanosť. Alebo sa ako spodnička používa satén alebo taft.

Zamat – je tkaná látka s rovnomerne zastrihnutým vlasom. Vlas sa votkáva zvlášť do osnovy. Pravý zamat je zo 100%Bavlny. Zamat je na dotyk príjemná látka, ale háklivá na údržbu. Je veľmi obľúbený na spoločenské šaty, saká, bolerká.  Niekedy je zamat zložený z dvoch rôznych materiálov – jedným je základ, druhým vlas. Ak základ obsahuje aj elastan, tak zamat je pružný. Alternatívou býva lacnejší velúr, ktorý má menšiu gramáž a je väčšinou z polyesterových vlákien.

Velúr – rôzne druhy textílií s krátkym vlasom všeobecne nazývame velúr. Vyznačujú ca zamatovým vzhľadom. Majú nižšiu gramáž ako pravý zamat. Niekedy býva do velúrovej látky vytlačený vzor. Velúr je príjemná alternatíva pre zamatové šaty alebo bolerko.

Žakár je kostýmová látka vhodná na kostýmy, púzdrové šaty, sukne, saká, korzetovú časť šiat. Na šaty na stužkovú ju ocenia hlavne maminy. Žakár je pevnejšia látka strednej gramáže. Veľkou výhodou je nekrčivosť, alebo nižšia krčivosť žakáru. Vzor je tkaný, trochu plastický.